Akumulatory pod limitery do klas M

Tutaj dyskutujemy o wyposażeniu stosowanym w modelach pływajacych RC i różnych uniwersalnych technikach stosowanych przy ich budowie.

Moderator: saradog

Re: Akumulatory pod limitery do klas M

Postprzez Maciej Kozłowsk » 22 maja 2017, o 12:15

Teraz to już proponuję uspokojenie atmosfery i poniżej podaje informację od kolegi który nas odwiedzi na zawodach.
Jest to osoba która przymierza się do produkcji naszego krajowego limitera, jest też w kontakcie z Walterem.
Zorganizuje stanowisko pomiarowe dla nas - z możliwością sprawdzenia tego co nazywamy wyczynowymi akumulatorami i tego co chcemy używać. A zrobi to w bardzo profesjonalny sposób - pomiary udostępni na wydrukach.

Cytuję część naszych rozmów ( za zgodą kolegi Klaudiusza Woźniak )

>>>
posiadam specjalistyczny sprzęt dzięki któremu mogę dokładnie zmierzyć pojemność akumulatora w Wh i Ah. Oscyloskop Yokogawa DL2700 posiada tryb próbkowania BoxAverage dzięki któremu rozdzielczość przetwornika ADC zostaje zwiększona do 11 bitów. Producent deklaruje, że dokładność pomiaru napięcia wynosi +/- 1,5 %. Dodatkowo posiada on zaawansowane funkcje matematyczne takie jak mnożenie dwóch przebiegów oraz liczenie pola powierzchni pod krzywą. Za jego pomocą można zarejestrować krzywą napięcia, prądu i mocy oraz odczytać gotowy wynik Ws i As (po podzieleniu przez 3600 dostaniemy wynik w Wh i Ah.Dodatkowo każdy wynik można wydrukować na wbudowanej drukarce.
Do przełożenia prądu na napięcie
posiadam precyzyjny bocznik firmy Norma o klasie dokładności 0,1%. Do obciążenia akumulatora używam precyzyjnego obciążenia elektronicznego własnej konstrukcji. Umożliwia ono ustawienie dowolnego poboru prądu w zakresie 0 - 100 A. Pozwala to na symulację obciążenia akumulatora jak podczas biegu.
>>>

Stanowisko pomiaru będzie zorganizowane i dostępne w piątek i sobotę.
pozdrawiam
Maciej Kozłowski
Avatar użytkownika
Maciej Kozłowsk
 
Posty: 1032
Dołączył(a): 30 maja 2005, o 09:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulatory pod limitery do klas M

Postprzez dzwonek » 22 maja 2017, o 13:04

Super :)
dzwonek
 
Posty: 108
Dołączył(a): 15 lis 2014, o 17:59
Lokalizacja: Opalenica

Re: Akumulatory pod limitery do klas M

Postprzez Grzesiek » 22 maja 2017, o 21:52

Jacek, sprawdź w swoim IC, jak wygląda kalibracja balansera, to może być problem Twoich wyników.
Pozdrawiam
Grzesiek Jermołaj
Avatar użytkownika
Grzesiek
Administrator
 
Posty: 1832
Dołączył(a): 4 lut 2005, o 16:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulatory pod limitery do klas M

Postprzez dzwonek » 23 maja 2017, o 07:44

Raczej nie możliwy błąd na 3 ładowarkach IC. Dzisiaj je testuje na hamowni na 50 amperach :)
dzwonek
 
Posty: 108
Dołączył(a): 15 lis 2014, o 17:59
Lokalizacja: Opalenica

Re: Akumulatory pod limitery do klas M

Postprzez Grzesiek » 23 maja 2017, o 15:19

Sprawdzić balanser nic nie kosztuje :eldia
Pozdrawiam
Grzesiek Jermołaj
Avatar użytkownika
Grzesiek
Administrator
 
Posty: 1832
Dołączył(a): 4 lut 2005, o 16:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akumulatory pod limitery do klas M

Postprzez antmar » 23 maja 2017, o 19:49

Mam limiter to wyrzucam wagowe LiPo. :papa
Po rozładowaniu w solance i wysuszeniu oddam do utylizacji.

Obrazek Obrazek
antmar
 
Posty: 876
Dołączył(a): 23 lut 2005, o 11:09

Re: Akumulatory pod limitery do klas M

Postprzez dzwonek » 24 maja 2017, o 07:57

heheheh. Nieźle to wygląda. Z ilu to lat? 5?

My wczoraj przeprowadziliśmy dobre testy sls 5000 i to 2 szt na odpowiednim sprawdzonym sprzęcie. Komputer, loger, bocznik.
Okazuje się, że moje ładowarki wskazują całkiem poprawnie. Błąd ma w obliczeniach Darek niestety. Wniosek: Nie liczymy po średnich.

Akusy sls 5000 mah, Obciążenie 50 Amperami. Wyszło za akuusów 5267 mah. Z 4,23 Volt do 3,3 Volt. Więc to jeden z nielicznych producentów (Cała europejska czołówka F1E ich używa), który jak podaje na etykiecie to tak ma. Nie są tanie ale są dobre. Były ciepłe 47 stopni max. Na limiterze są lekko ciepłe.
Później ładowanie Icharger potwierdziło bo wlazło 5270 mah.
Cały pomiar daję w pliku.

Limitery nadal testujemy na hamowni. Wnioski na zawodach obgadamy :)

PS. SLS jak ktoś chce to może powołać się na mnie i 5% rabatu dostanie. Niestety okazuje się, że nie zawsze są na składzie. Facet sprowadza je z de.
https://www.akumulatoryrc.pl/
https://www.stefansliposhop.de/
Załączniki
SLS rozladowanie.xls
Plik excela z danymi z logView
(114 KiB) Pobrane 352 razy
Ładowanie iCharger.jpg
Ładowanie iCharger.jpg (99.59 KiB) Przeglądane 13788 razy
Rozladowywanie.jpg
Rozladowywanie.jpg (77.99 KiB) Przeglądane 13788 razy
dzwonek
 
Posty: 108
Dołączył(a): 15 lis 2014, o 17:59
Lokalizacja: Opalenica

Re: Akumulatory pod limitery do klas M

Postprzez mike217 » 24 maja 2017, o 08:02

Ile Watów ma taka żarówka?
Life begins at 30 knots...
U-Bootwaffe Admiral
mike217
 
Posty: 726
Dołączył(a): 24 lip 2006, o 11:23
Lokalizacja: bydgoszcz

Re: Akumulatory pod limitery do klas M

Postprzez dzwonek » 24 maja 2017, o 08:09

Szczerze to nie wiem. Jakieś samochodowe. Limitery sprawdzamy już na śmigle. Na stałym obciążeniu i na mieszanym tak jak radziliście. Ale musimy ich sprawdzić więcej. Angielskie też.
dzwonek
 
Posty: 108
Dołączył(a): 15 lis 2014, o 17:59
Lokalizacja: Opalenica

Re: Akumulatory pod limitery do klas M

Postprzez mike217 » 24 maja 2017, o 08:29

Mam taka walizeczkę 3x500W na żarówkach. Zabiorę ją.
Ps mam doskonałe żarówki po 2 zł sztuka, też zabiorę.
Life begins at 30 knots...
U-Bootwaffe Admiral
mike217
 
Posty: 726
Dołączył(a): 24 lip 2006, o 11:23
Lokalizacja: bydgoszcz

Re: Akumulatory pod limitery do klas M

Postprzez dzwonek » 24 maja 2017, o 08:44

Mamy 3 dni zawodów, więc może znajdziemy trochę czasu na testy. Ja z młodym mam 7 klas więc mam co robić hehehe. Zobaczycie limitery na wodzie. Po biegu każdemu pokażę akusy. Dotknie i oceni. Zmierzymy ile mają. Ja myślę że to dobry kierunek tylko trzeba całkowicie na to przejść. Można tylko żałować, że limitery nie posiadają wewnętrznego logera. Wtedy sędziowie mogli by w chwilę zczytać logi i zapisać do archiwum. No, ale może kiedyś :) Ale jak to bywa jest parę nacji nie przychylnych na to rozwiązanie. W szczególności te kraje co przodują w tych konkurencjach.

Nic. Ponad tydzień do zawodów. Biorę się za opływanie eco z limiterem. Najwyższy czas :) Pewne jest to że, przy limiterze zmienia się sporo w modelach. Jednak dochodzi trochę wagi akusów. Trzeba popracować. Eco jednak w zakrętach jest szybsze gdy jest cięższe. Na prostej wolniej. Wiem że w mono doważacie modele, więc można wyciągnąć ołów gdy są cięższe akusy. W hydro musiałem się więcej napracować, aby ustawić model przy cięższych akusach. Nikt nie mówił że będzie łatwo. Ale można

Pozdrawiam.
dzwonek
 
Posty: 108
Dołączył(a): 15 lis 2014, o 17:59
Lokalizacja: Opalenica

Re: Akumulatory pod limitery do klas M

Postprzez wapniaki » 24 maja 2017, o 18:54

dzwonek napisał(a):heheheh. Nieźle to wygląda. Z ilu to lat? 5?

My wczoraj przeprowadziliśmy dobre testy sls 5000 i to 2 szt na odpowiednim sprawdzonym sprzęcie. Komputer, loger, bocznik.
Okazuje się, że moje ładowarki wskazują całkiem poprawnie. Błąd ma w obliczeniach Darek niestety. Wniosek: Nie liczymy po średnich.

Akusy sls 5000 mah, Obciążenie 50 Amperami. Wyszło za akuusów 5267 mah. Z 4,23 Volt do 3,3 Volt. Więc to jeden z nielicznych producentów (Cała europejska czołówka F1E ich używa), który jak podaje na etykiecie to tak ma. Nie są tanie ale są dobre. Były ciepłe 47 stopni max. Na limiterze są lekko ciepłe.
Później ładowanie Icharger potwierdziło bo wlazło 5270 mah.
Cały pomiar daję w pliku.

Limitery nadal testujemy na hamowni. Wnioski na zawodach obgadamy :)

PS. SLS jak ktoś chce to może powołać się na mnie i 5% rabatu dostanie. Niestety okazuje się, że nie zawsze są na składzie. Facet sprowadza je z de.
https://www.akumulatoryrc.pl/
https://www.stefansliposhop.de/



Tylko pogratulować. :wink:
Posiadasz pierwszy na świecie akumulator o ponad 100 % sprawności .
No bo przecież nie ogrzałeś go chyba np. suszarką , tylko ten wzrost temperatury powstał na skutek strat wewnętrznych akumulatora, i na pewno do tego nie wystarczyły te 3 mAh różnicy....Więc musiało być dobrze powyżej 100 % ... :shock: Wg moich szacunków zapewne około 114 %.
wapniaki
 
Posty: 182
Dołączył(a): 11 lip 2005, o 16:47
Lokalizacja: Toruń

Re: Akumulatory pod limitery do klas M

Postprzez dzwonek » 24 maja 2017, o 21:51

Nie za bardzo chcę wchodzić z tobą w dyskusje, ale nie rozumiem skąd wniosek że akumulator ma ponad 100 % sprawności? Bo ma więcej niż na etykiecie? No sorry, ale to nie ma nic do sprawności. Chyba że uważasz inaczej? Każdy akus ma straty. Zrozum, że większość producentów robi nas w ch...a. Nie spotkałem jeszcze akusa w dobrej wadze, który ma to co napisane na etykiecie. Firma SLS selekcjonuje akumulatory i znaczy je swoją marką. Bo przecież Niemcy nie produkują LIPO. Nie zdziwiłbym się gdyby selekcjonowali np 5500 mah i sprzedawali je jako 5000. Po co? A no po to, aby być porządnym sprzedawcą i być wiarygodnym. Przy okazji kasować więcej. Świadczyć może o tym waga. 5000 mah ważą po obcięciu kabli 410 gram. To bardzo dużo. Zippy compact 5000 mah ważą po obcięciu kabli 330 gram. To jest 80 gram różnicy. Tyle że Zippy ładuję i rozładowuję do 4700 mah i to w pierwszych cyklach. Później spada na łep.
Inny przykład. SLS 5000 używałem już z 10 razy w H1. Nic się nie dzieje. Koledze Zippy spuchły po 3-4 razach. Oboje na limiterach.
Zippy są o wiele tańsze :) I lżejsze. Ale coś za coś. Tego jestem pewien. Widziałem już chińskie akusy 100C. Dlaczego w SLS takich nie ma? Bo to jest ściema.

Nie chcę więcej wchodzić w dyskusje. Sam się nadal uczę tego. Sprawdziłem mnóstwo akusów i już mam pewne wnioski. Nasz pomiar jest rzetelny i możemy go powtórzyć na innej aparaturze na zawodach. Nie ma problemu.
Tobie dziękuję też za sprawdzenie. Nie zależy mi na przekonywaniu nikogo.

Co do różnicy 3 mah o której piszesz to też sorry ale ładowarki podczas ładowania trochę oszukują podczas balansowania. To co jest na wyświetlaczu to nie jest super dokładne. Na ładowarce można tylko analizować w przybliżeniu +- 100 mah. Może nawet więcej.
dzwonek
 
Posty: 108
Dołączył(a): 15 lis 2014, o 17:59
Lokalizacja: Opalenica

Poprzednia strona

Powrót do Wyposażenie modeli i techniki budowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron