Stary AirBoat

Tutaj dyskutujemy o modelach dowolnej konstrukcji i przeznaczeniu do zabawy i rekreacji :o)

Moderator: saradog

Stary AirBoat

Postprzez Marian » 11 lis 2010, o 12:22

Witam
Odnalazłem stary model airboata (powstał w latach 80), wersja na zdjęciu była modernizowana w latach 90.
Stara wersja była napędzana silnikiem typu Enya 2.5cm, aparatura Webra.
Po modernizacji - silnik MVVS, aparatura Futaba FC-18. Stery pionowe miały niezależne od siebie sterowanie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 11 lis 2010, o 21:25 przez Marian, łącznie edytowano 2 razy
Pozdrawiam,
Marian Wyrzykowski
POL - 777
PL - 10/A/OS M, NS, FSR
Marian
 
Posty: 804
Dołączył(a): 19 lut 2005, o 09:39
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez -St.Marek- » 12 lis 2010, o 22:13

Witam
Oj widzę że odgrzebałem wspomnienia :mrgreen: Model Airboat-a jak na tamte lata jest fantastyczny ( naprawdę bez żadnego podtekstu :git :git ), ma nawet ster wysokości . Przeglądając kolosalną ilość zdjęć z tymi ,,pływadłami" gdzieś już coś takiego widziałem, no może w trochu innym wykonaniu, ale spełniało tę samą funkcję. Ja rozpocząłem swoją przygodę z modelarstwem w roku 1974 i trwało to do połowy lat 80-tych, ale muszę przyznać że nie widziałem na zawodach takich łódeczek. Ja natomiast miałem do czynienia z aparaturą PILOT-2 :co ( szczyt radzieckiej myśli konstrukcyjnej ), zanim przeszło się na Webrę, a Futaby były tylko dwie w modelarni- wiadomo kto na nich pływał ( nie ja ). Silniki Enya DDR jak się nie mylę, też mi są znane, całkiem całkiem motorki. Ale podstawa, jeśli chodzi o pływanie, to Webry 3,5ccm-10ccm i parę innych motorków których już nie pamiętam.

Ale mnie wzięło na wspomnienia.
Wracam do teraźniejszości- pływanko trochu się odwlecze ( bo śnieg nie spadł, a miał być :mrgreen: ), nie, nie żartuje czekam na akusy i regiel, a to podobno trochu potrwa.

P.S. Kiedy się ścigamy :lol: chłopak ze Skoczowa robi Air boat-a na silnik 26ccm :co
Pozdrawiamy
Marek&Wojtek
Nasz Blog
http://marekwojtek-models.blogspot.com/
Avatar użytkownika
-St.Marek-
 
Posty: 115
Dołączył(a): 8 maja 2010, o 18:48
Lokalizacja: Oświęcim

Postprzez -St.Marek- » 27 lis 2010, o 22:30

Witam
W poprzednim poście napisałem ,,cuś" takiego
Silniki Enya DDR jak się nie mylę, też mi są znane, całkiem całkiem motorki


Nie wiem dlaczego silniki Enya skojarzyłem z -DDR-em-. Oczywiście jest to kompletna bzdura z mojej strony :mad: za co przepraszam.
Dzisiaj robiąc porządki w swojej ,,dziupli" natrafiłem na modelarz z roku 1985-3 i oto moje znalezisko.

Stwierdzenie że silniki Enya w tamtych latach wyły w Polsce nieosiągalne jest grubo przesadzone. W latach 70-tych starsi modelarze ( wiekiem i stażem modelarskim ) latali na tych silnikach. Mogę się zgodzić tylko z jednym, że silników czterosuwowych takich jak na zdjęciu nie widziałem w modelarni, ani na zawodach. Za błąd jeszcze raz bardzo przepraszam. :???:

Obrazek

Wracając do Air Boat-ów kolega BartekS ze Skoczowa ma już zrobionego Air Boat-a z silnikiem 26ccm. oto link do forum na którym są zamieszczone zdjęcia i filmiki http://forum.rcst.pl/viewtopic.php?f=12&t=53
Pozdrawiamy
Marek&Wojtek
Nasz Blog
http://marekwojtek-models.blogspot.com/
Avatar użytkownika
-St.Marek-
 
Posty: 115
Dołączył(a): 8 maja 2010, o 18:48
Lokalizacja: Oświęcim

Postprzez Marian » 28 lis 2010, o 09:53

Witam
Nazwy były podobne (z NRD była Jena ). Wspomnianą Enya kolega załatwił z Angli gdzie miał rodzinę. :mrgreen:
Pozdrawiam,
Marian Wyrzykowski
POL - 777
PL - 10/A/OS M, NS, FSR
Marian
 
Posty: 804
Dołączył(a): 19 lut 2005, o 09:39
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez Grzesiek » 28 lis 2010, o 11:45

Model ciekawy ale jak dla mnie ma jadną poważną wadę - jest za mały (wąski) kadłub. Przy takim dużym i ciężkim silniku nie poszaleje sobie na wodzie, za wysoko środek ciękości i będzie się wywracał. Ja mam kadłub niewiele węższy i silnik elektryczny kiklanaście razy lżejszy a wywrócić go przy większej prędkości to nie problem.
Pozdrawiam
Grzesiek Jermołaj
Avatar użytkownika
Grzesiek
Administrator
 
Posty: 1832
Dołączył(a): 4 lut 2005, o 16:20
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Modele dowolne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron