Chciałbym zobaczyć film

Tutaj dyskutujemy o wszelkich zagadnieniach dotyczacych redukcynych modeli pływających klas F2, F4, F6 i F7 oraz DS i NSS.

Moderator: saradog

Chciałbym zobaczyć film

Postprzez rekmak » 19 sie 2011, o 22:11

z zawodów modeli redukcyjnych z całego przepłynięcia od startu do dokowania. To co widziałem to były tylko fragmenty.
rekmak
 
Posty: 92
Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Grzesiek » 19 sie 2011, o 22:25

Pozdrawiam
Grzesiek Jermołaj
Avatar użytkownika
Grzesiek
Administrator
 
Posty: 1832
Dołączył(a): 4 lut 2005, o 16:20
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez rekmak » 20 sie 2011, o 07:11

To nie to. Film z poziomu pomostu, raczej instruktażowy. Filmy zrobione z pokładu modelu są w zasadzie nudne i to zarówno na wodzie jak i w powietrzu. Mało jest filmów pokazujących statek płynący przy różnej prędkości. Jak przepływa woda przy burcie - fala, rozbryzg od dziobu, kołysanie, może mieć wpływ na wybór modelu do budowy. Nie tylko wrażenia wizualne i budowa.
rekmak
 
Posty: 92
Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Grzesiek » 20 sie 2011, o 12:40

rekmak napisał(a):Mało jest filmów pokazujących statek płynący przy różnej prędkości. Jak przepływa woda przy burcie - fala, rozbryzg od dziobu, kołysanie, może mieć wpływ na wybór modelu do budowy.


Nie wiem jak Ty, ale ja nie znam modelarza który wybierał by model redukcyjny kierując się kryteriami które wymieniłeś. To o czym napisałeś ma pomijalny wpływ na uzyskanie dobrego wyniku na zawodach.
Pozdrawiam
Grzesiek Jermołaj
Avatar użytkownika
Grzesiek
Administrator
 
Posty: 1832
Dołączył(a): 4 lut 2005, o 16:20
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez rekmak » 20 sie 2011, o 20:13

A powinno mieć. Potem na zawodach duże fale, startować trzeba. Dla modelu to sztorm i pokład jest zalewany, tonie. Burta była niziutko. A budując model kutra torpedowego, rakietowego, pościgowego lub innego pływającego z dużą prędkością nie chcemy aby płynął w ładnym ślizgu z lekko uniesionym dziobie a nie zadartym na 30 stopni, bez tych fontann na boki lub od dziobu pionowo w górę zalewając pokład. Oczywiście płynąc na mniejszej prędkości zmieści się w czasie.
http://www.youtube.com/watch?v=3wNdY2bH82Q Na tym filmie model płynie z różną prędkością coraz większą, na końcu drążek był na maxa jeszcze mogłem dodać trymerem a na samym końcu zerowa, rozłączył się styk. Na błędach się uczę. (Dł 500mm)
W zależności od kształtu kadłuba i pewnie od napędu różnie kształtuje się fala przy kadłubie. Holowniki mają niską po środku i wysoką na rufie. Jeszcze inną mają kutry rybackie.
Spotkałem się z taką sytuacją, że jak modelarz zobaczył kołysanie modelu, którego właśnie rozpoczął budowę podjął działania w celu zminimalizowania tej wady.
Jeszcze jedna ważna uwaga, żeby model płynął prosto na wstecznym a mało który jest posłuszny.
rekmak
 
Posty: 92
Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Grzesiek » 20 sie 2011, o 22:39

rekmak napisał(a): A powinno mieć.


Wierz mi, nie ma to wpływu.

rekmak napisał(a): Potem na zawodach duże fale, startować trzeba. Dla modelu to sztorm i pokład jest zalewany, tonie. Burta była niziutko.


Jak modelarz nie zabezpieczy odpowiednio pokładu (uszczelni), a właściwie to "otworów dostępowych" to żadne super kształty kadłuba nie pomogą. Można zrobić model z prawie zerową wysokością burty i przy odpowienim uszczelnieniu woda może się przelewać po pokładnie, a i tak nic złego dla modelu nie zrobi, będzie tylko więcej pracy przy czyszczeniu po pływaniu.

rekmak napisał(a): W zależności od kształtu kadłuba i pewnie od napędu różnie kształtuje się fala przy kadłubie. Holowniki mają niską po środku i wysoką na rufie. Jeszcze inną mają kutry rybackie.


Zgadza się ale co to ma do rzeczy? Tak jak napisałem wyżej, model pływajacy RC powinien być szczelny nie tylko od pokładu w dół ale również i w górę, o czym bardzo często modelarze zapominają.

rekmak napisał(a): Spotkałem się z taką sytuacją, że jak modelarz zobaczył kołysanie modelu, którego właśnie rozpoczął budowę podjął działania w celu zminimalizowania tej wady.


Ogólna zasada jest prosta - jak najniżej środek ciężkości, czyli lekko na górze i balast maksymalnie na dole, czyli dnie modelu. Wszystko w temacie. Jak budujemy model redukcyjny to jest to jedyne dopuszczone działanie. Żadna modyfikacja kształtu kadłuba nie wchodzi w grę, a stosowanie systemów przeciwprzechyłowyh "aktywnych" w modelu da niewielki efekt.

rekmak napisał(a):Jeszcze jedna ważna uwaga, żeby model płynął prosto na wstecznym a mało który jest posłuszny.


Jak masz jedną dużą srubę w modelu holownika czy jakiegoś kutra to nie ma cudów, do tyłu nie popłyniesz prosto, nawet jak model będziesz bardzo powoli rozpędzał. Ale nawet takimi trudnymi na wstecznym modelami można pływać i robić setki.
Pozdrawiam
Grzesiek Jermołaj
Avatar użytkownika
Grzesiek
Administrator
 
Posty: 1832
Dołączył(a): 4 lut 2005, o 16:20
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ArturN » 21 sie 2011, o 12:59

Grzesiu z tym wstecznym niezupełnie się z tobą zgadzam, znamy oboje takiego typka (Paweł D) co tonem 12 na wstecznym zrobił trasę uzyskał na basenie wynik 83 pkt :P. Ale słusznie prawisz jedna śruba to wsteczny trza potrenować ;). Dwie śruby można pływać slalomem do tyłu. ;)
Pozdrawiam
Artur N
ArturN
 
Posty: 490
Dołączył(a): 25 lut 2005, o 11:13
Lokalizacja: Opole

Postprzez rekmak » 24 paź 2011, o 18:49

W ostatnim Modelarzu są plany wodolotu kutra rakietowego. Zbudowanie tego modelu jak się ma do startu na zawodach? Dla siebie, kombinować z napędem, żeby faktycznie pływał jak wodolot da satysfakcję. Myślę, że wskazane jest przepłynięcie prezentacyjne przed komisją sędziowską, punktowane lub nie i chociażby dla zrobienia zdjęć, filmu.
rekmak
 
Posty: 92
Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Grzesiek » 24 paź 2011, o 22:21

Mi osobiście podoba się ta jednostka. Dobrze zrobiona - w Polsce można wygrać, dalej w świat - przy odrobinie szczęścia pierwsza 10. A co do pływania to nie ma czegoś takiego jak "przepłynięcie prezentacyjne przed komisją sędziowską", no chyba, że w klasach F6/7 ale tam samym pływaniem to gwarantuję ostatnie miejsce na każdych zawodach.
Pozdrawiam
Grzesiek Jermołaj
Avatar użytkownika
Grzesiek
Administrator
 
Posty: 1832
Dołączył(a): 4 lut 2005, o 16:20
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Marian » 24 paź 2011, o 22:54

Witam
no chyba, że w klasach F6/7 ale tam samym pływaniem to gwarantuję ostatnie miejsce na każdych zawodach.

np: na MS to można i ostatnie
Pozdrawiam,
Marian Wyrzykowski
POL - 777
PL - 10/A/OS M, NS, FSR
Marian
 
Posty: 804
Dołączył(a): 19 lut 2005, o 09:39
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez rekmak » 25 paź 2011, o 08:06

Tak trudno zrozumieć, że przepłynięcie prezentacyjne ma być przed właściwą konkurencją, na początku zawodów.
rekmak
 
Posty: 92
Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Marian » 25 paź 2011, o 08:38

Witam
Tak trudno zrozumieć, że przepłynięcie prezentacyjne ma być przed właściwą konkurencją, na początku zawodów.

Myślę, że może być trudne do zrozumienia zwłaszcza dla startujących :mrgreen:
ale takim modelem czy modelami można wystartować w klasach F 6/7.
Pokazy to nie tylko wystrzały i ogień ale też np pokazy manewrów modeli na wodzie.
rekmak masz parę modeli możesz zawsze przyjechać.
Pozdrawiam,
Marian Wyrzykowski
POL - 777
PL - 10/A/OS M, NS, FSR
Marian
 
Posty: 804
Dołączył(a): 19 lut 2005, o 09:39
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez M.Daranowski » 26 paź 2011, o 09:54

Witam!
Są jeszcze , co raz bardziej popularne "model - szoły", czyli po polsku pokazy dla widowni i tam można pokazać co tylko komu się podoba, ale to nie są zawody. Na zawodach obowiązują konkretne przepisy a te nie przwidują "przepłynięcia prezentacyjnego".
Swoją drogą wspomniany model jest doskonałym materiałem do F6/7, ale ma bardzo trudny do wykonania napęd.
Pozdrawiam
Michał
Avatar użytkownika
M.Daranowski
 
Posty: 283
Dołączył(a): 29 mar 2005, o 11:01
Lokalizacja: Kielce

Re: Chciałbym zobaczyć film

Postprzez rekmak » 16 maja 2012, o 07:44

Pływanie prezentacyjne może się odbyć przed słowami Zawody uważam za otwarte i wtedy regulamin nie obowiązuje. O,sponsor zażyczył sobie coś takiego żeby widzowie mogli obejżeć, porobić zdjęcia, filmy. Nie żadne show tylko przepłynięcie jednego modelu za drugim lub parami i szybsze modele na początku. To będzie lepsze dla oka niż same zawody.
rekmak
 
Posty: 92
Dołączył(a): 24 mar 2009, o 17:55
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Chciałbym zobaczyć film

Postprzez Grzesiek » 16 maja 2012, o 08:05

Dla oka widza napewno będzie lepsze, tu się z Tobą zgodzę tylko, że takie pływanie będzie trwało maksymalnie kilka minut a widzowie przewijają się przez kilka dni. Klasyczne zawody modeli klas NS są na dłuższą metę nużące dla przeciętnego kowalskiego, szczególnie, że nigy nie ma komentatora który mógłby atmosferę trochę ożywić.
Pozdrawiam
Grzesiek Jermołaj
Avatar użytkownika
Grzesiek
Administrator
 
Posty: 1832
Dołączył(a): 4 lut 2005, o 16:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chciałbym zobaczyć film

Postprzez Bryska Andrzej » 16 maja 2012, o 10:01

A tak poza tym, to zawody odbywają się wg konkretnego regulaminu. DLA WSZYSTKICH.
To dotyczy także pływania.
Przepisy w odpowiedniej zakładce.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Bryska Andrzej
 
Posty: 211
Dołączył(a): 21 cze 2005, o 08:28
Lokalizacja: Olsztyn


Powrót do Modele redukcyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron