Strona 1 z 2

Relacja z budowy - Katamaran

PostNapisane: 28 wrz 2009, o 22:26
przez Drizzt
Witam wszystkich po dłuższej przerwie ;). Moje konto zdążyło już nawet zniknąć i zapewne nikt nie tęsknił, ale cóż ;). Wracam by zacząć relacjonować nową budowę którą rozpocząłem w ten weekend.

Model to katamaran, nie bazujący na żadnych poważnych obliczeniach. W mej głowie powstał projekt, przelałem go na papier nie do końca wiedząc jak zapisane tam liczby będą wyglądały w rzeczywistości ;).

I tak powstał szkielet, który w następny weekend postaram się pokryć poszyciem;). Poniżej prezentuje zdjęcia szkieletu;).

Model ma około 50 cm długości i około 30 szerokości.

Kwestie nad którymi się zastanawiam:

Napęd:
1. Jeden silnik i jedna śruba po środku, oraz stały akumulator podzielony na dwie części na dwa kadłuby
2. Dwa silniki i dwie śruby w kadłubach
3. Jeden silnik na środku i dwie śruby po bokach z przekładniami

Co o tym myślicie ;)?

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

PostNapisane: 29 wrz 2009, o 10:01
przez karolpenconek
Witam. Do takiego modelu wystarczy jeden silnik po środku z jednym wałem i śrubą. Silnik proponowałbym jakiś 380 S/L

Niestety patrząc po zdjęciach nie będzie on szybko pływał. Problemy to zbyt mała długość i przy tym duża szerokość (stabilność ale utrata prędkości) oraz kształt dna (w kształcie litery V, w katamaranach jest zwykle prawie płaskie, lekko odchyla się do góry do zewnątrz kadłuba, albo widziałem delikatne V), nie będzie chciał wejść w ślizg, a nawet jak wejdzie to będzie z niego często wypadać.

Pozdrawiam Karol.

PostNapisane: 29 wrz 2009, o 20:27
przez Drizzt
Dzięki za uwagę, niestety zbyt późno już na zmiany ;) Może wprowadzę podwodne stateczniki skierowane lekko ku górze? Może by to pomogło uzyskać ślizg ;)

Silnik mam graupner 500 bodajże, wałek tylko muszę zbudować własnej konstrukcji, ale chyba gdzieś na forum jest opis jak to zrobić ;)

Wlot chłodzenia dam w dwóch miejscach na przodzie kadłubów.

Chciałbym też zamontować diody - reflektory na przodach kadłubów.

Czy ktoś wie może jak to podłączyć, przez jakie oporniki/rezystory etc?

PostNapisane: 29 wrz 2009, o 20:49
przez wapniaki
Liczy się to tak:

Od napięcia akumulatora odejmujesz 1,5 V (tyle potrzeba na diodę LED) i dzielisz to przez prąd diody wyrażony w miliamperach. Wyjdzie Ci wynik w kiloomach.
Np 8 szt NIMH szeregowo to: 9,6 v minus 1,5 daje 8,1 V podzielić przez 50 mA (tyle wytrzyma każda dioda) równa się 0,162 kohm, czyli opornik szeregowy trzeba 162 omy, typowy to 150 om. Żeby się ten opornik nie przepalił to musi mieć moc 8,1 V razy 50 mA czyli 405 mW czyli 0,5 wata co najmniej.
Łączy się to szeregowo, dioda w kierunku przewodzenia, czyli anodą do plusa.
Pozdrawiam

PostNapisane: 29 wrz 2009, o 21:18
przez Grzesiek
50 mA w diodę LED :co :co :co :co :dur :dur :dur :?: :?: :?: ugotuje się w kilka chwil.
Ja liczę opornik znacznie prostrzą metodą: napiecie (V) /prąd (A) = opornik (Ohm)
Prąd przyjmuję max 25 mA na diodę, czyli 0,025 A. I w zupełności dla zwykłych ledów wystarczy zwykły oporek 0,125 W.

PostNapisane: 30 wrz 2009, o 07:50
przez wapniaki
No to masz tu przykładowy opis Diody LED :


Dioda Power LED 1W IR Diody pochodzą od jednego z czołowych producentów diod LED firmy EDISON (EDSI-1FA3)

Diody Power LED 1W dzięki stałemu udoskonalaniu technologi produkcji diody podczerwone osiągają aktualnie bardzo dużą sprawność przy relatywnie niskiej cenie zakupu.

Zalety diod:

wysoka sprawność
relatynie niska emisja ciepła - nie ma już porzeby stosowania bardzo dużych radiatorów
niski koszt zakupu
szeroki kąt świecenia
możliwość regulacji kąta światla poprzez stosowanie soczewek skupiających
Parametry:

prąd pracy typ.: 700mA dla 1W
napięcie: 1,5-2,4V
jasność przy: 700mA = 50mW/Sr
długość fali: 850nm
symbol: EDSI-1FA3
kąt świecenia: 60 stopni lamberian
temperatura pracy: -30 ~ +110

No bo skoro to ma robić za reflektor, to przecież nie da diody SMD, prawda?

Pozdrawiam.

PostNapisane: 30 wrz 2009, o 09:22
przez antmar
wapniaki napisał(a):No to masz tu przykładowy opis Diody LED :

Nie zamieściłeś pełnego opisu więc go uzupełnię, ale nie sądzę aby takie diody chciał zastosować "Drizzt"
Nie rozumie dlaczego przy obliczaniu opornika odejmujesz 1,5 V przecież załączenie diody nie spowoduje takiego spadku napięcia.
Zastosowanie:
 budowa lamp do urządzeń przenośnych czułych na IR.
 budowa lamp do kamer monitoringu pracujących w nocy
 budowa noktowizorów
Dioda wymaga radiatora w celu odprowadzenia ciepła.
Diody nalezy zasilać prądowo! Odpowiednie zasilacze można zakupić w naszym sklepie w kategorii "Zasilacze do diod led mocy"
UWAGA! Ze względu na bardzo dużą moc diody nie wolno patrzeć z bliskiej odległości na pracujący emiter!!
Nie przestrzeganie w/w zasady może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku!!

Nasza cena: 15,86 zł

PostNapisane: 30 wrz 2009, o 09:57
przez Grzesiek
wapniaki napisał(a):No to masz tu przykładowy opis Diody LED :

Dioda Power LED 1W IR Diody pochodzą od jednego z czołowych producentów diod LED firmy EDISON (EDSI-1FA3)


No jak mówimy o diodzie LED mocy to tak, ale wątpię żeby taka dioda zaświeciła się wyraźnie przy twoich 50 mA, a wpuszczenie 50 mA w zwykłego leda bardzo sybko go ugotuje. Nawet te bardzo jasne świecą bardzo dobrze przy 20-25 mA. Ostatnio przerabiałem koledze latarkę diodową - 19 super jasnych diód konsumowało 470 mA.

PostNapisane: 30 wrz 2009, o 10:10
przez wapniaki
Diody LED, te przeciętne średnicy 5 mm, mają zwykle około 250 mW mocy. Więc na pewno ich nie ugotuje 50 mA. Wytrzymają nawet 100 mA i powyżej jeśli zapewnić im odpowiednie chłodzenie. Z reguły ich prądy dopuszczalne to poziom kilkuset mA, ale oczywiście ciągłe przepuszczanie przez nie np 0,5 A na pewno je spali. Jednak przy zasilaniu impulsowym dobierając odpowiednio współczynnik wypełnienia prądu takie prądy wytrzymują świecąc jaśniej niż przy zasilaniu prądem stałym o tej samej mocy skutecznej. Kiedyś, gdy nie było diod mocy tak się właśnie robiło...

Antmar: te 1,5 V odkłada się na diodzie(białej, bo na niebieskiej to nawet 3.6 V). Na oporniku zostaje 8,1 V.Więc aby wyliczenie opornika było prawidłowe, to to napięcie trzeba odjąć. Jeśliby połączyć dwie diody w szereg , to od 9,6 trzeba by odjąć 2x1,5 V, czyli 3....itd.

Dioda mocy przy 50 mA zaświeci bardzo ładnie, i nie trzeba w to wątpić. :wink: ....

A do latarki lepiej jest dać jedną diodę mocy, niż wiele superjasnych zwykłych. Diody mocy mają wbudowane soczewki i światło z nich jest znacznie lepiej ukierunkowane.

Opornik 0,125 W przy 25 mA i przy 8,1 V będzie prawie dwukrotnie przeciążony, co będzie znakomicie widoczne po tym , jak będzie zmieniał kolor...

PostNapisane: 30 wrz 2009, o 12:57
przez Grzesiek
Diody LED, te przeciętne średnicy 5 mm, mają zwykle około 250 mW mocy. Więc na pewno ich nie ugotuje 50 mA. Wytrzymają nawet 100 mA i powyżej jeśli zapewnić im odpowiednie chłodzenie. Z reguły ich prądy dopuszczalne to poziom kilkuset mA


Niewiem skąd wziąłeś kilkaset mA dla typowej diody, bo większość superjasnych 0,5W diód które ja stosowałem miały zalecany IF na poziomie 20-25 mA, maksymalną jasność uzyskiwały na poziomie 100mA i producent wyraźnie przestrzegał o nieprzekraczaniu 120-150 mA. Przy zwiększaniu prądu powyżej 30 mA uzyskujemy moim zdaniem, niewielką poprawę w jasności świecenia. Za to żywotność diody przy większym porądzie zdecydowanie spada (kilkudziesięciokrotnie) szczególnie jeśli, jak sam zauważyłeś, odpowiednio jej nie wychłodzimy.

A do latarki lepiej jest dać jedną diodę mocy, niż wiele superjasnych zwykłych. Diody mocy mają wbudowane soczewki i światło z nich jest znacznie lepiej ukierunkowane.


To zależy do czego ta latarka ma służyć i jak długo pracować. Ta o któej ja wspomniałem była używana przez bunkrołaza i jemu zależało raczej na szerokim kącie dobrego oświetlenia na bliskim dystansie, a przy zastosowanych tam diodach i akumulatorze świeciła na jednym łądowaniu ponad 36 godzin.

Opornik 0,125 W przy 25 mA i przy 8,1 V będzie prawie dwukrotnie przeciążony, co będzie znakomicie widoczne po tym , jak będzie zmieniał kolor...


Będzie przeciążony o jakieś 60% ale koloru napewno jeszcze nie zmieni :spc

PostNapisane: 30 wrz 2009, o 13:02
przez karol
dobry kalkulator, przykladowe parametry diod, sposob polaczenia i inne rzeczy sa pod tym linkiem
http://www.rc-cam.com/led_info.htm

PostNapisane: 30 wrz 2009, o 14:13
przez wapniaki
Skąd prąd kilkaset mA? Ano choćby stąd, i to nawet więcej bo 1000 mA ! Wyrażnie napisałem, że dla zasilania impulsowego...
http://www.amecam.pl/karty%20katalogowe ... CWOM07.pdf


Pozdrawiam.

PostNapisane: 30 wrz 2009, o 22:04
przez das_model
Ale Wy macie problemy. Ja kupuję zwykłe diody które std. zasilane są 3V + koszyczek na 2 paluszki i cała filozofia. Mam tak w kilku modelach i świeci i nie przepala się.............Co innego gdy chcemy zaliać z 12V. Ale czy paluszki i koszyczek aż tak dużo ważą? A kłopotu mniej..........

PostNapisane: 30 wrz 2009, o 22:20
przez Drizzt
Jejku ale dyskusja ;) Postaram się w weekend zastosować do obliczeń i może zrobię jakiś test, ale w sumie chyba rzeczywiście jest łatwiej wstawić w koszyczek 2 baterie.

Zastanawiam się czy da się to zrobić tak by diody były włączane zdalnie

Gdyby podłączyć je bezpośrednio do odbiornika pod któryś kanał, tam chyba jest mniejsze napięcie, może by z tego świeciły?

PostNapisane: 30 wrz 2009, o 22:55
przez Grzesiek
Drizzt napisał(a): Gdyby podłączyć je bezpośrednio do odbiornika pod któryś kanał, tam chyba jest mniejsze napięcie, może by z tego świeciły?


Zasilanie odbiornika to 5V więc wystarczy podłaczyć szeregowo z diodą opornik 200 Ohm i będzie ładnie, jasno i długo świeciła. :papz

PostNapisane: 1 paź 2009, o 07:30
przez wapniaki
Drizzt napisał(a):Gdyby podłączyć je bezpośrednio do odbiornika pod któryś kanał, tam chyba jest mniejsze napięcie, może by z tego świeciły?



Na wyjściach kanałowych odbiornika jest fala prostokątna o czasie trwania impulsu regulowanym od 1 do 2 ms i okresie około 20 ms . Dioda LED po podłączeniu w to miejsce zaświeci, ale nie będziesz z tego świecenia zadowolony...

A tak w ogóle, to są dostępne diody zasilane bezpośrednio z 12 V i one nie wymagają żadnych oporników. Po prostu podłącza się je do jakiegoś źródła prądu, np aku odbiornika czy aku silnika i zaświecą. Są też błyskające i w różnych kolorach....
Tyle, że tego świecenia to będzie co kot napłakał. Żeby porządnie zaświeciło, to niestety trzeba do tego się przyłożyć.

Np ta dioda:

http://www.impelshop.com/?item=20972

a jeszcze lepiej 2 sztuki szeregowo plus opornik, tak żeby płynął prąd około 250 mA, czyli przy zasilaniu 9,6 V 15 omów i mocy 1 W.


Pozdrawiam.

PostNapisane: 1 paź 2009, o 09:10
przez Grzesiek
wapniaki napisał(a):
Na wyjściach kanałowych odbiornika jest fala prostokątna o czasie trwania impulsu regulowanym od 1 do 2 ms i okresie około 20 ms . Dioda LED po podłączeniu w to miejsce zaświeci, ale nie będziesz z tego świecenia zadowolony...


Kolego, zapomniałeś chyba, że odbiornik zasilany też jest jeszcze napięciem stałym - zwykle 5V lub 6V z układu BEC regulatora i napięcie to jest jak najbardziej dostępne na "wyjściach kanałowych" z odbiornika. Pomyśl czasami jak ktoś kto dopiero zaczyna i ma bardzo blade pojecie o tym wszystkim a nie wrzucasz odrazu ludzi na "wysokoprądowe zasilanie impulsowe diody"

PostNapisane: 1 paź 2009, o 09:47
przez Mieciu
:hip: heheh skończył się sezon, zaczął się spam i kłótnie/dyskusje o pierdołach.

Kolego wapniaki - przyjedz na zawody, poscigaj sie z nami choć raz....

PostNapisane: 1 paź 2009, o 11:41
przez wapniaki
Grzesiek napisał(a):
Kolego, zapomniałeś chyba, że odbiornik zasilany też jest jeszcze napięciem stałym - zwykle 5V lub 6V z układu BEC regulatora i napięcie to jest jak najbardziej dostępne na "wyjściach kanałowych" z odbiornika. Pomyśl czasami jak ktoś kto dopiero zaczyna i ma bardzo blade pojecie o tym wszystkim a nie wrzucasz odrazu ludzi na "wysokoprądowe zasilanie impulsowe diody"


Kapitalny pomysł radzić początkującemu zasilać led-y z zasilania odbiornika i jeszcze lepiej z Bec-a....Na takie rady, Grzesiek, jest tylko jedna odpowiedź: EOT

PostNapisane: 1 paź 2009, o 14:13
przez Grzesiek
wapniaki napisał(a):Kapitalny pomysł radzić początkującemu zasilać led-y z zasilania odbiornika i jeszcze lepiej z Bec-a....Na takie rady, Grzesiek, jest tylko jedna odpowiedź: EOT


Niestety znowu jesteś w mniejszości, bo większość latających oświetlonymi slowflayerami stosuje takie właśnie rozwiązanie. Kilka sperjasnych diód zjadających razem 100 mA żadnemu odbiornikowi i BEC'owi jeszcze nie zaszkodziło.

PostNapisane: 1 paź 2009, o 19:48
przez wapniaki
Mieciu napisał(a)::hip: heheh skończył się sezon, zaczął się spam i kłótnie/dyskusje o pierdołach.

Kolego wapniaki - przyjedz na zawody, poscigaj sie z nami choć raz....



Kiedyś przyjadę....pościgam się...
Pozdro.

PostNapisane: 1 paź 2009, o 22:14
przez Drizzt
Wiecie, byłem na forum z pół roku temu czy więcej i zapamiętałem że zawsze jest między Wami front :P

tzn dokładniej między Wapniaki a pozostałymi

może rzeczywiście się kiedyś spotkajcie, założę się że w 3 dni nie skończycie dyskusji ;)

PostNapisane: 1 paź 2009, o 22:52
przez Grzesiek
Drizzt napisał(a):może rzeczywiście się kiedyś spotkajcie, założę się że w 3 dni nie skończycie dyskusji ;)


Ale my cały czas czekamy na niego na zawodach - to on się ukrywa :mrgreen:

PostNapisane: 2 paź 2009, o 11:34
przez antmar
Grzesiek napisał(a):Ale my cały czas czekamy na niego na zawodach - to on się ukrywa

Tak do końca to się nie ukrywa, jak dobrze pamiętam to był kiedyś na zawodach w Poznaniu i na ostatnich MŚ w Michałowicach, ale nie startował.

PostNapisane: 4 paź 2009, o 15:38
przez Drizzt
Zrobiłem dzisiaj trochę poszycia, lecz fotki za tydzień jak skończę bo jest przy tym trochę pracy ;)

Zaraz po poszyciu głównego kadłubu biorę się za wloty do chłodnicy i testowanie diodek który muszę kupić na tygodniu ;)