Dziwne skoki natężania w mojej łajbie

Tutaj prezentujemy budowę modeli i efekty końcowe naszej pracy.

Moderator: saradog

Dziwne skoki natężania w mojej łajbie

Postprzez karolpenconek » 5 maja 2010, o 22:31

Witam. Otóż przed sezonem nabyłem drogą kupna nowy regiel i pakiety do mojego katamaranu 32'. Regiel to Castle Creations Phoenix Ice 100. Jest on wyposażony w logger, gdyby nie on pewnie bym o tym nie wiedział i pływał dalej :D ale w takiej sytuacji wolę się dowiedzieć.

Otóż na pełnym gazie widać wyraźne skoki obrotów i natężenia w obie strony (szczególnie to widać na początku podczas przyśpieszania łajby, jednak potem też występuje). Martwi mnie że w ułamku sekundy obroty skaczą od 29k rpm do 33-37k rpm i z powrotem. Na tym wycinku wykresu widać najlepiej, im mniej gazu to jest efekt mniej widoczny (skoki dużo mniejsze) , tak gdzieś do 50% gazu właściwie nie widać.

Wycinek z wykresu (wykres czarne-wychylenie przepustnicy, zielone-natężenie czerwone-obroty)
Obrazek

Moje ustawienia to limiter natężania do 125A, timming 10, PWM 16kHz, pakiety 8S li-po 5000mAh, silnik Medusa 1100kV 36-80, częstotliwość 10 logów/sek

Nawiasem mówiąc już wiem, czemu Turnigy Sentilion 100A HV się przegrzewał (prąd chwilowy nawet do 110A :) przy 30V :D), z tym nie ma problemu, miałem według loggera 65 st.C (oczywiście z dorobionym chłodzeniem wodnym). Logger fajna sprawa i na tym reglu jakoś tak silnik płynniej chodzi :D

Pozdrawiam Karol.
Każdy ma swoje 6 minut.
Karol Penconek
POL-750
karolpenconek
 
Posty: 173
Dołączył(a): 18 lis 2006, o 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Mieciu » 5 maja 2010, o 23:24

normalna sprawa - jak sruba złapie powietrze to sie wkreca bardziej a prąd spada....

Obrazek

tutaj np log z mojego pływania mono1 - troche ze srubą przesadziłem... ale az nie chce mi sie mniejszej dawać :mrgreen:
Popatrz ze podczas rozpędzania modelu prąd Ci najpierw rośnie szybko a pozniej sie silnik wkręca i prąd maleje.

Juz wszystko jasne?
Szpachlówka moim przyjacielem :twisted:
Avatar użytkownika
Mieciu
 
Posty: 391
Dołączył(a): 30 sty 2009, o 02:25
Lokalizacja: Białystok

Postprzez karolpenconek » 5 maja 2010, o 23:28

Witam. Teorię znam, jednak nie przypuszczałem, że skoki są aż tak duże w tak krótkim czasie :D Taki mi się wydawało, czyli jednak wszystko jest normalnie.

Jutro zagłębie się w dalszych testach :D

Pozdrawiam Karol.
Każdy ma swoje 6 minut.
Karol Penconek
POL-750
karolpenconek
 
Posty: 173
Dołączył(a): 18 lis 2006, o 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Adam » 6 maja 2010, o 21:14

Witam,
Karol, mozesz cos wiecej do tych srub/y powiedziec? (Fotka z bliska)
Jaki skok i wielkosc maja/ma

Chociaz takie skoki napiecia w naszym sporcie normalne sa, to cos mi tu nie pasoje........

Miezyles predkosc tego modelu? Jaka woda byla w czasie jazdy? Fale? Jakich walow uzywasz - fleks?
Masz jakies fotki z boku modelu co bedzie widoczne ustawienia walu?

Moze byc mozliwe ze wal, przy obciazeniu (ponad50%) kreci sie w kuplungu (polaczenie wal -motor) ?
Probowales ten regiel w innej ludce?
Kable wszystkie OK?
Co za odbiornik masz?
Pozdrawiam Adam

www.thecrazyraceteam.de
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 420
Dołączył(a): 15 gru 2005, o 20:59
Lokalizacja: kiedys Ruda Sląska

Postprzez Adam » 6 maja 2010, o 21:25

Mieciu napisał(a):tutaj np log z mojego pływania mono1 - troche ze srubą przesadziłem... ale az nie chce mi sie mniejszej dawać :mrgreen:
Popatrz ze podczas rozpędzania modelu prąd Ci najpierw rośnie szybko a pozniej sie silnik wkręca i prąd maleje.
Juz wszystko jasne?


Mieciu,
nie za bardzo jasne.....twoj log pokazuje ze jezdziles oval (w kolko) na zakretach masz skoki ale na prostej/ przy gwaltownym przyspieszeniu jest linia jest prosta bez wielkich wychylow.
Ze modele Mono na zakretach skakaja lub kierowca z gazem balancuje jest jasne i z tad te opady obrotow, kolega Karol ma ale te problemy w czasie przyspieszenia na prostej..i to nie jest takie jasne, tymbardziej ze charakterystyka jazdy katamarana jest inna jak mono.
Moze sie myle, ale cos tu jest nie tak
Pozdrawiam Adam

www.thecrazyraceteam.de
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 420
Dołączył(a): 15 gru 2005, o 20:59
Lokalizacja: kiedys Ruda Sląska

Postprzez karolpenconek » 6 maja 2010, o 22:37

Adam napisał(a):Witam,
Karol, mozesz cos wiecej do tych srub/y powiedziec? (Fotka z bliska)
Jaki skok i wielkosc maja/ma

Chociaz takie skoki napiecia w naszym sporcie normalne sa, to cos mi tu nie pasoje........

Miezyles predkosc tego modelu? Jaka woda byla w czasie jazdy? Fale? Jakich walow uzywasz - fleks?
Masz jakies fotki z boku modelu co bedzie widoczne ustawienia walu?

Moze byc mozliwe ze wal, przy obciazeniu (ponad50%) kreci sie w kuplungu (polaczenie wal -motor) ?
Probowales ten regiel w innej ludce?
Kable wszystkie OK?
Co za odbiornik masz?


Śruba jest Octura X646 aluminiowa, na sprzęgle nie ma szans się nic kręcić.

Wał jest to linka giętka 3/16 cala Octury. Regla nie mam gdzie wytestować. Kable ok, pakiety nówki, odbiornik Spektrum Marine MR3000 wraz z apką DX3S.

Na wodzie była delikatna fala, ale nie duża. Łódka nie zostawia jakiejś niepokojącej fali, troche miałem SC przesunięty za bardzo do przodu (czułem na zakrętach), może spróbuje bardziej go do tyłu skierować i zobaczę jak to będzie wyglądać.

Pozdrawiam Karol.
Każdy ma swoje 6 minut.
Karol Penconek
POL-750
karolpenconek
 
Posty: 173
Dołączył(a): 18 lis 2006, o 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Grzesiek » 7 maja 2010, o 12:40

Na moje oko to jest coś z loggerem, bo wykres prądu nie bardzo klei się z obrotami. Być może przy tak dużym próbkowaniu logger przekłamuje zczytywane parametry. Proponuje zmniejszyć próbkowanie np. do 4 i wtedy zobaczymy.
Pozdrawiam
Grzesiek Jermołaj
Avatar użytkownika
Grzesiek
Administrator
 
Posty: 1832
Dołączył(a): 4 lut 2005, o 16:20
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Adam » 17 maja 2010, o 17:22

i Karol?
masz jakies nowosci. Polepszylo sie? :mrgreen:
Pozdrawiam Adam

www.thecrazyraceteam.de
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 420
Dołączył(a): 15 gru 2005, o 20:59
Lokalizacja: kiedys Ruda Sląska


Powrót do Na warsztacie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron